Lidové noviny, rubrika: Byznys firmy, 05/06/2009

​V prvním čtvrtletí roku bylo v Česku vyhlášeno 707 konkurzů. To je téměř o šedesát procent více než ve stejném období roku 2008.

Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku jde o nárůst o čtyřicet procent. Vyplývá to z analýzy portálu Cribis.cz, který sleduje hospodaření firem. Téměř polovinu konkurzů tvořily osobní bankroty, jichž bylo za první čtvrtletí vyhlášeno 351.
„Počet osobních bankrotů, které se začaly uplatňovat od ledna loňského roku, v únoru letošního roku poprvé převýšil počet bankrotů podnikatelských subjektů. V březnu dosáhl jejich podíl na celkovém počtu konkurzů 52 procent, což je ve srovnání s březnem loňského roku více než dvojnásobek,“ popsal Pavel Finger, člen představenstva CCB - Czech Credit Bureau, které portál obchodních informací Cribis.cz provozuje.

Druhou polovinu konkurzů tvořily bankroty podnikatelských subjektů. Těch bylo v prvním čtvrtletí letošního roku vyhlášeno 356, což je o osmnáct procent více než v prvním čtvrtletí loňského roku. Bankrotů právnických osob, tedy především obchodních společností, bylo vyhlášeno 303. Je to o 26 procent více než ve stejném období loni. Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v prvním čtvrtletí vyhlášeno 53, což představuje meziroční pokles o šestnáct procent.
Zatímco osobní bankroty a bankroty právnických osob vykazují dlouhodobě vzestupnou tendenci, podíl bankrotů fyzických osob podnikatelů mírně klesá.
Podstatnou roli v tom pravděpodobně hraje fakt, že při zániku fyzických osob podnikatelů hraje forma bankrotu obvykle jen malou roli, vysvětlila analytička portálu Cribis.cz Věra Kameníčková.

„Jde o přirozené čištění trhu“

Nárůst ekonomických subjektů, které se nachází v úpadku, chladně odráží současnou ekonomickou situaci nejen v ČR, ale i v celé Evropě, reagoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Jde podle něj o přirozené čištění trhu, kdy nejslabší podniky nejsou schopny dále zvládat současnou situaci na trhu, nemají zakázky, neprodávají a jejich náklady výrazně převyšují příjmy. Počet bankrotů a žádostí o bankrotovou ochranu před věřiteli prý minimálně do konce roku ještě poroste.

Počet bankrotů se v prvním kvartále meziročně nejrychleji zvyšoval v Plzeňském kraji, kde vzrostl o 133 procent. V Karlovarském kraji stoupl o 122 procent a v Moravskoslezském kraji o téměř 90 procent.
V některých krajích se však počet bankrotů naopak snižoval. Například v Pardubickém kraji meziročně klesl o 40 procent, v kraji Vysočina o 37 procent a v Jihomoravském kraji o sedmnáct procent.

Vystoupení Pavla Fingera, člena představenstva CCB - Czech Credit Bureau, v pořadu Ekonomika ČT24.