CRIF-czech.jpg

Podnikatelé v roce 2014 ožili: 5% nárůst nových firem

​V roce 2014 došlo poprvé od roku 2007 k vyššímu nárůstu nových firem – o 4,9 %. Nejvíce se na počtu nově založených podílely společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Celkem vzniklo 25,5 tisíce obchodních společností, 5,7 tisíce jich zaniklo. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

„Z celkového počtu společností, které v roce 2014 zanikly, byla každá desátá mladší pěti let, každá druhá pak vznikla před rokem 1998,“ říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau. Zbankrotované obchodní společnosti se na počtu zaniklých společností v roce 2014 podílely 23 %.

Ve srovnání s rokem 2013 došlo vloni k zvýšení počtu nově založených společností o 8 %, zatímco počet zaniklých byl nižší o 4 %. V roce 2014 připadlo na 10 zaniklých obchodních společností 45 nově založených. O rok dříve to bylo jen 40 obchodních společností. Celkem vzniklo 25,5 tisíce obchodních společností, 5,7 tisíce jich zaniklo. Na počtu nově vzniklých společností se nejvíce podílely firmy s ručením omezeným a akciové společnosti, naopak družstev ubylo.

Nejdynamičtěji se v roce 2014 vyvíjely společnosti s ručením omezeným. Na jednu zaniklou připadlo 5,2 nových společností. U akciových společností to bylo mnohem méně, konkrétně 1,4 nových společností na jednu zaniklou.

Nové firmy podle odvětví
Nejvyšší počet založených společností na jednu zaniklou mělo v roce 2014 odvětví profesních, vědeckých a technických činností, a to 10,1. S odstupem za ním se umístilo odvětví ubytování a stravování s 6,2 novými společnostmi na jednu zaniklou – vzniklo tak zde šestkrát více společností, než kolik jich z trhu odešlo. Nejhůře dopadlo odvětví nakládání s nemovitostmi a doprava, ve kterých vzniklo „jen“ třikrát více společností, než kolik jich zaniklo.  

Nové firmy podle krajů
Praha vykázala nejvyšší počet nových společností připadající na jednu zaniklou - bylo zde založeno více než sedmkrát více tolik společností, než kolik jich zaniklo. Druhá příčka patří Olomouckému kraji, ve kterém vzniklo pětkrát více společností, než kolik jich zaniklo. Zdaleka nejnižší dynamiku počtu obchodních společností vykázal Jihočeský kraj (pouze 1,6 nových na jednu zaniklou). Počet obchodních společností se sídlem v tomto kraji se sice zvýšil, ale tempo růstu bylo v rámci krajů nejnižší.