CRIF-czech.jpg

I díky oborovým žebříčkům se loni v anketě objevilo devět nových tváří

​„Nejdůležitější je pochopení rodiny. Aby totiž jedno nebylo na úkor druhého,“ vysvětluje Šmuclerová, která se na stupních vítězů objevila pokaždé v uplynulých třech letech.

Podobně srovnané to ale mají i ženy, které se v anketě loni umístily poprvé. Nováček v loňském žebříčku, majitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová-Petrofová, je přesvědčena, že nejtěžší na cestě vzhůru je pro ženu při vší každodenní dřině, rozhodování, zodpovědnosti a rizicích nezapomenout, že má rodinu.

A asi nejpregnantněji to rozsekla loňská Skokanka roku, finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková: „Pro mne je zásadní rodinné zázemí a selský rozum. Ale tím se ženy nijak výrazně neodlišují od mužů.“

Březnová analýza dat dostupných v aplikaci cribis.cz, v jejíž databázi jsou informace o více než 3,8 milionu ekonomických subjektů, a to včetně zaniklých, ukazuje, že dvě třetiny z téměř 370 tisíc společností v Česku nemají ve svých statutárních orgánech ani jednu ženu. Pouze 27 procent firem pak má ve statutárních orgánech alespoň 40 procent žen.

„Ze statistik rovněž vyplývá, že nejvyšších obratů dosahují společnosti se smíšeným vedením, kde se optimálně doplňují mužský a ženský pohled na řízení firmy,“ uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Soudí však, že dostanou-li se ženy do vedení společností pouze kvůli kvótám, mohou právem pociťovat nedocenění svých profesních kvalit.

O tom, že se situace na českém trhu pomalu mění k lepšímu, hovoří i headhunteři. Lumír Meloun ze společnosti Spencer Stuart uvádí, že se mu v poslední době stává, že klienti chtějí, aby hledali ženy. „Řeknou – hledejte muže i ženu, ale když to bude nakonec žena, budeme raději,“ říká. Před pěti lety by takové zadání v Česku ještě patřilo do kategorie sci-fi.

Díky novince loňského ročníku ankety TOP 25 žen českého byznysu, oborovým žebříčkům, odborná porota vyhodnotila téměř 90 českých manažerek a podnikatelek, které se na řízení tuzemských firem podílejí. A v hlavním žebříčku se objevilo devět nových tváří, více než třetina finální TOP pětadvacítky. „Jedna z nich, členka představenstva pojišťovny Kooperativa Hana Machačová, tvrdí, že pro ženy je stále obtížnější prosadit se do nejvyšších řídících postů. Často podle ní dělají chybu v tom, že se chtějí rovnat mužům. „Jsem přesvědčená, že nemá cenu se snažit prosadit mužskými zbraněmi. Naopak, ženy mají především v obchodě schopnosti, které mužům chybí. Jsou senzitivnější, lépe komunikují a dokážou se vcítit do role klienta,“ soudí Machačová.

Ženy, které se v žebříčku objeví, bývají mnohdy úspěšné nejen v Česku, ale i ve světě. Architektka Eva Jiřičná, která se loni v TOP 25 objevila rovněž poprvé, před několika dny v Británii převzala Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos postavení žen v architektuře.

Hospodářské noviny, 29. 3. 2013, Rubrika: Lidé, Strana: 27, Autor: Petra Horáková