CRIF-czech.jpg

V září zbankrotovalo nejvíce živnostníků za posledních 5 let

​Po prázdninách přibylo bankrotů podnikatelských subjektů, naopak osobních bankrotů mírně ubylo. V září zkrachovalo 418 živnostníků, za jeden pracovní den tak soudy rozhodly o bankrotech 20 fyzických osob podnikatelů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která se problematikou bankrotů pravidelně zabývá.

„Ačkoli v září padl rekord v počtu bankrotů živnostníků za jeden měsíc, jako pozitivní vnímám jednak to, že se ve srovnání se srpnem snížil počet návrhů na ně, jednak to, že 80 % bankrotujícím soud povolil oddlužení,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Obchodních společností zbankrotovalo 117, což odráží víceméně stabilní trend. „Počet návrhů na bankrot obchodních společností už od února neustále klesá. V září bylo podáno pouze 318 návrhů, a to je nejnižší hodnota za měsíc v posledním roce,“ dodává Kameníčková.

V září bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností ve službách a poté v odvětví obchod a pohostinství (dohromady se tato dvě odvětví podílela 66 %). „Obdobných výsledků tato dvě odvětví dosahovala i v posledních 12 měsících,“ upřesnila Věra Kameníčková.

Osobní bankroty v září 2013

V září bylo vyhlášeno 1 636 osobních bankrotů, což je o 20 méně než v srpnu. I počet návrhů na osobní bankrot se v září ve srovnání se srpnem snížil, a to o 68 na 1 943.

Meziročně narostl počet osobních bankrotů pouze o pětinu. Zatímco v Plzeňském a Karlovarském kraji se počet osobních bankrotů meziročně dokonce snížil, v Pardubickém kraji strmě narůstá počet lidí řešících špatnou finanční situaci osobním bankrotem. Meziročně se jejich počet zvýšil o 81 %, což je čtyřnásobek českého průměru.

Graf 1: Bankroty obchodních společností (OS) a fyzických osob podnikatelů (FOP)

Zdroj: Insolvenční rejstřík, výpočty CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.

Graf 2: Osobní bankroty

Zdroj: Insolvenční rejstřík, výpočty CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.