CRIF-czech.jpg

Osobní bankrot vyhlásilo v lednu 1292 lidí, nejvíce v historii. Firem zbankrotovalo 226

V prvním měsíci letošního roku bylo vyhlášeno také 226 firemních bankrotů, což bylo o 48 více než v lednu před rokem. Důvodem růstu je zvyšování počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 53 případů.

Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila společnost CCB - Czech Credit Bureau, která je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000.

Nejhůře je na tom Ústecko

Množství návrhů na osobní bankrot se meziměsíčně výrazně nezměnilo. V lednu jich bylo podáno 1623, což bylo o dva návrhy méně než v loňském prosinci. Avšak v ročním porovnání došlo k výraznému sedmadevadesátiprocentnímu nárůstu.

„Relace mezi počtem vyhlášených osobních bankrotů a počtem návrhů na ně dosahovala za posledních 12 měsíců 75 procent. Ve srovnání s předchozím obdobím se poměr mírně zlepšil. Je mnohem příznivější než u firemních bankrotů, což odráží rychlejší vyřízení návrhu na bankrot,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková.

Počty osobních bankrotů se liší kraj od kraje. V lednu jich bylo nejvíce vyhlášeno v Ústeckém kraji (170 případů), který se na jejich celkovém počtu podílel 13 procenty. Nejnižší počet osobních bankrotů byl za leden zaznamenán v Pardubickém kraji (19 případů).
 
Firemní bankroty


Zdroj: CCB

Fronta návrhů na bankrot

„V letošním roce se počet firemních bankrotů bude i nadále zvyšovat, především kvůli bankrotům fyzických osob podnikatelů. Bankrotovou statistiku v letošním roce ovlivní nejen očekávaný slabý ekonomický výkon a úspory ve vládním sektoru, ale i fronta návrhů na bankrot, které čekají na vyřešení,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

V lednu letošního roku bylo podáno 575 návrhů na firemní bankrot, což je o 69 procent více než loni v lednu, avšak o 11 procent méně než v prosinci roku 2011.

„Relace mezi počtem bankrotů a návrhů na ně dosáhla u právnických osob zhruba pouze jedné třetiny, u fyzických osob podnikatelů to byly však dvě třetiny. V obou případech jde o mírné meziroční zlepšení,“ dodala Kameníčková.

Množství bankrotů se výrazně liší podle krajů. Celá jedna pětina firemních bankrotů byla totiž v lednu vyhlášena v Moravskoslezském kraji (46 případů) a nejméně jich naopak vykázal již tradičně nejmenší Karlovarský kraj (šest případů).

Meziročně se počet bankrotů právnických osob snížil o 11 případů. Na tomto poklesu se účastnily stejnou měrou právnické osoby v odvětví zpracovatelského průmyslu a obchodu a pohostinství. Naopak k meziročnímu růstu počtu bankrotů právnických osob došlo ve službách (o čtyři procenta) a k ještě razantnějšímu nárůstu pak v zemědělství a dobývání (růst o téměř 40 procent).
 
Osobní bankroty


 
Zdroj: CCB

Autor: ČTK