CRIF-czech.jpg

Zažít krachy, to vadí...

​Tuzemské podniky zažijí letos těžký rok. Nepovezou se na vlně konjunktury, mnoho z nich nečeká obří rozmach. Naopak. Podle odborníků úvěrové pojišťovny Euler Hermes krachne letos v Česku 1290 podniků.
A co je příčinou: česká koruna láme jeden rekord za druhým a neustále posiluje jak vůči euru, tak dolaru, ropa a následně i pohonné hmoty stále zdražují, vyšší jsou i výdaje za energie. Vysoko se vyšplhala inflace, která drží spotřebitele při utrácení zkrátka. Když lidé méně utrácejí, zpomaluje také hrubý domácí produkt. Koho takový scénář poznamená nejvíce? Samozřejmě exportéry, silniční dopravce a aerolinky spolu s cestovními kancelářemi.
Rizikoví jsou ti malí.
Bankroty firem se tak českému trhu letos rozhodně nevyhnou. Další společnosti se přidají do řady například k cestovní kanceláři Prácheň nebo společnosti Top-Toy Czech, která do Česka dovážela lízátka Chupa Chups, a které své podnikání skončily během první poloviny roku.
Loni v tuzemsku zkrachovala více než tisícovka podniků. Přesně jich podle studie největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes bylo 1250.
Také podle materiálů Czech Credit Bureau (CCB), které vychází z obchodní databáze Cribis.cz a které má Ekonom k dispozici, byl počet prohlášených konkurzů v prvních pěti měsících roku 2008 o téměř 14 procent nižší než ve stejném období loňského roku a o 19 procent ve srovnání s rokem 2006. "Mezi firmami, u kterých byl letos prohlášen konkurz, přitom naprosto převažují malé a střední podniky s celoročním obratem do několika desítek milionů korun," říká Ondřej Pirohanič, jeden z autorů studie CCB.
To ale není nic neobvyklého hlavně proto, že zhruba devadesát procent podniků spadá právě do tohoto segmentu. A podle Karla Havlíčka, místopředsedy Asociace malých a středních podniků a zároveň šéfa firmy Sindat Group, která se zabývá obchodními, poradenskými a projektovými službami, ani v Evropské unii nepřežije 95 procent malých a středních firem pátý rok svého života.
"Nemusí přirozeně všechny končit bankrotem, ale na trhu prostě nenajdou místo," vysvětluje Havlíček.
Jenže situace v české ekonomice, ale i na celém světě, se letos výrazně měnila. "Zatímco krachy menších firem jsou spojeny spíše s nesprávným obchodním, marketingovým, finančním řízením, odhadem nebo i personálem, tak velcí hráči mohou skončit i vlivem změn makroekonomických ukazatelů, jako jsou úrokové sazby, inflace, kurzy, pokles poptávky," vypočítává Karel Havlíček.
"Jednou z odpovědí může být i rychle se rodící počet nových společností, které jsou zakládány a pochopitelně ne všem se daří překonat potíže vlastního růstu, vyrovnání se s konkurencí a případný nástup na exportní trhy," vysvětluje také Julius Kudla, šéf české pobočky úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Loni přitom bylo v Česku podle databáze Čekia založeno nejvíce firem za posledních pět let - vzniklo 22 507 firem, což je ve srovnání s předchozím rokem o 27 procent více.