Úvěrové registry
Úvěrové registry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uvěrové registry (tzv. Credit Bureau) jsou celosvětově standardním nástrojem pro posuzování bonity a rizika nesplácení úvěrových produktů klienty z řad fyzických i právnických osob, hojně využívaným finančními institucemi v bankovní i nebankovní sféře. Tyto registry standardně obsahují pozitivní i negativní informace o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce klientů – tedy nejen informace o nesplácení úvěrových či jiných produktů – tak, aby jejich uživatelé mohli objektivně a v plném kontextu posoudit žadatele, a v případě dobré kreditní historie mu získání úvěru usnadnit a zvýhodnit.

CRIF – Czech Credit Bureau je společně s mateřskou společností CRIF organizátorem a poskytovatelem služeb pro dva nejvýznamnější privátní úvěrové registry v České republice – Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Tyto úvěrové registry si za svou dobu působení získaly maximální důvěru svých stále rostoucích členských základen, a jsou na základě sledování nezávislých mezinárodních expertů zařazeny mezi nejkvalitnější "credit bureau" v regionu středí a východní Evropy. *

Bankovní i Nebankovní registr nabízí možnost získat úvěrovou zprávu i on-line cestou prostřednictvím portálu kolikmam.cz.


* Hodnocení naplněnosti a efektivity úvěrových registrů dle statistiky IFC – Doing Business Publications

 
BRKI

V červnu 2002 byl spuštěn Bankovní registr klientských informací, pro který naše společnost zajišťuje organizační a technické zázemí. Provozovatelem registru je společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s., vlastněná pěti bankami, které registr spoluzakládaly. Jsou to Česká spořitelna, a.s., Československá obchodní banka, a.s., GE Money Bank, a.s., Komerční banka, a.s. a HVB Bank Czech Republic, a.s. (dnes UniCredit Bank Czech Republic, a. s.).
 
NRKI

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) byl uveden do provozu v červenci 2005. Provozovatelem registru je společnost CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., vlastněná sedmi vedoucími leasingovými a splátkovými společnostmi: BNP Paribas Personal Finance SA, odštěpný závod, ČSOB Leasing, a.s., Home Credit a.s., MONETA Auto, s.r.o., s Autoleasing, a.s., ŠkoFIN s.r.o., UniCredit Leasing CZ, a.s.